W czym tkwi sekret ponadczasowości drewnianych klocków dla dzieci?

0
W czym tkwi sekret ponadczasowości drewnianych klocków dla dzieci?

Kto z nas nie bawił się w dzieciństwie drewnianymi klockami? Chyba nie ma takich osób. To ciekawe, bo tak naprawdę niemalże każde pokolenie wie czym są klocki z drewna i także każde pokolenie się nimi bawiło. Innymi słowy, mijają lata a nawet dziesięciolecia, a dzieci nadal lubią bawić się drewnianymi klockami. I to mimo tego, że wraz z rozwojem techniki powstają coraz bardziej zaawansowane zabawki. W czym zatem tkwi sekret ponadczasowości drewnianych klocków dla dzieci? Spróbujmy się nad tym zastanowić!

Rozwój dziecka

Zabawki faktycznie są coraz nowocześniejsze i coraz bardziej zaawansowane. Jednak dzieci nadal rozwijają się w taki sam sposób. Oczywiście zabawki takie jak drewniane klocki przeznaczone są zwłaszcza do młodszych dzieci, i chociaż dopiero w późniejszym wieku zaczynają one faktycznie bawić się klockami, to jednak na początku swojej rozwojowej drogi sama sensoryka jest dla nich bardzo ważna. Maluszek początkowo rozwija swoje zmysły, a szczególnie zmysł dotyku. Zatem chociaż nie bawi się on jeszcze klockami w taki sposób jak my rozumiemy zabawę, to już samo dotykanie takich klocków mocno go rozwija. Podawanie maluchowi zabawek z naturalnych materiałów dostarcza mu bowiem prawdziwych informacji o otaczającym go świecie. A klocki są do tego najlepsze, ponieważ staranie przygotowane są po prostu bezpieczne dla maluszka. Przez lata nic się tutaj nie zmieniło i pewnie póki co się nie zmieni.

Drewniane klocki uczą!

Bezapelacyjnie drewniane klocki pomagają rozwijać motorykę małą i dużą. Już u niemowlaków, które jeszcze nie potrafią tworzyć skomplikowanych konstrukcji, samym wyzwaniem będzie już dotykanie klocka i próba jego złapania. Później nadchodzi kolejny etap, czyli rzucanie, zbieranie czy budowanie. W końcu wieże z klocków będą coraz wyższe i wtedy dziecko uczy się, że aby dołożyć kolejny klocek trzeba wstać, a dołożenie jednego za dużo spowoduje, że wszystko się zawali i trzeba uciekać. Bardziej skomplikowane budowle z klocków będą wymagały coraz bardziej precyzyjnych ruchów, opanowania, a nawet odpowiedniej delikatności. Drewniane klocki mają też jedną zasadniczą przewagę nad różnymi nowoczesnymi zabawkami tego typu, mianowicie można łatwo i szybko zrobić „bach!” wieży zbudowanej przez rodziców. Dzieci uwielbiają taką zabawę a przy tym naprawdę sporo się uczą. To właśnie kolejna cecha wpływająca na ponadczasowość drewnianych klocków - budowle i konstrukcję powstają cały czas tak samo i tak samo łatwo się przewracają. To nieoceniona nauka dla maluchów, szczególnie jeśli chodzi o koordynację ruchowo-wzrokową.

Rozwój wyobraźni

Drewniane klocki od lat rozwijają także wyobraźnię dzieci. W końcu to, co budujemy z drewnianych klocków, ogranicza tylko owa wyobraźnia. Dwa, trzy klocki ułożone na sobie czy obok siebie mogą być tym, czym tylko chce dziecko. Z czasem maluchy zaczną tworzyć coraz bardziej skomplikowane konstrukcje – wystarczy poczekać albo delikatnie podsunąć im pomysł na to, co mogą zbudować. To powoduje kolejną rzecz, która charakteryzuje klocki z drewna, czyli niekończąca się zabawa. Dzieci z natury dość szybko nudzą się nowymi zabawkami, ale fakt, że klocki pozwalają odkrywać rożne możliwości powoduje, że zostają one z dziećmi na długi czas. Naprawdę mało jest zabawek tak prostych i tak angażujących jak drewniane klocki.

Drewniane klocki – niezniszczalne zabawki

Jest jeszcze jedna cecha, która powoduje, że klocki z drewna są ponadczasowe. Są one po prostu bardzo trwałą zabawką, która potrafi przetrwać latami. Właściwie ciężko powiedzieć, że można je zepsuć lub zniszczyć. Oczywiście czasem to się dzieje, ale są to bardzo sporadyczne sytuacje. Drewno dobrze wysuszone i odpowiednio zabezpieczone jest materiałem bardzo trwałym. Cecha ta daje możliwość stworzenia klocków o różnych kształtach, wielkościach, a nawet łączenia samych klocków z innym rodzajem zabawek czy przedmiotów, jak kolorowe szkiełka czy grzechotki. Jak by nie było, trwałość drewnianych klocków powoduje, że widząc je teraz na podłodze, przypominają się nam czasy dzieciństwa - i to chyba jest najlepszy dowód na ich ponadczasowość.

Komentarze do wpisu (0)

do góry do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl