Drewniane klocki jako pomoc w terapii Montessori

0
Drewniane klocki jako pomoc w terapii Montessori

Klocki drewniane to nieoceniona zabawka od wielu lat. Dziś świeci triumfy, ponieważ dzięki nim można stworzyć nieocenione budowle przede wszystkim w duchu eko. Klocki znalazły również zastosowanie w terapii Montessori, gdzie stawia się nie tylko na kreatywność, ale też wieloaspektowy rozwój dziecka.

Na czym polega metoda Montessori?

Metoda Montessori została opracowana przez włoską lekarkę, która zauważyła, że dzieci różnią się od siebie. Dlatego też należy umożliwić im indywidualny rozwój dostosowany do ich predyspozycji oraz umiejętności. Dzięki temu możliwy jest lepszy rozwój dziecka, ale przede wszystkim znacznie bardziej efektywny i szybszy. Zgodnie z przyjętą metodą Montessori dzieci mogą dokonać wyboru przedmiotu nauczania, stopnia jego trudności oraz tempa nauczania. W salach dydaktycznych dostępne są materiały edukacyjne jak na przykład tablice edukacyjne, drewniane klocki na wyciągnięcie ręki, tak aby uczeń w każdej chwili mógł po nie sięgnąć i rozwijać swoje umiejętności. Poza tym umożliwia się dziecku naukę w dowolnym miejscu i co ważne przez tak długi czas, póki dziecko jest zainteresowane wykonywaniem czynności.

Klocki drewniane w rozwoju dziecka

Klocki drewniane są przeznaczone dla każdego dziecka niezależnie od jego wieku czy płci. Stanowią świetne źródło zabawy, ale przede wszystkim mają nieocenione właściwości edukacyjne, gdyż wpływają korzystnie na rozwój dziecka oraz jego kreatywność. Drewniane klocki odgrywają bardzo istotną rolę w nauczaniu Montessori. Zwraca się tutaj szczególną uwagę na to, aby materiały edukacyjne wspierały koncentrację, rozwijały zmysły, były wykonane z naturalnych materiałów i co ważne pozwalały dziecku na samodzielną pracę. Wszystkie te warunki spełniają właśnie klocki drewniane. Dzięki klockom dzieci mogą tworzyć kreatywne i praktycznie nieskończone budowle praktycznie w każdym czasie i miejscu. Zabawa klockami kształtuje również koordynację ruchowo-wzrokową oraz poprawiają koncentrację i spostrzegawczość.  W tym celu warto wykorzystać klocki balansujące, które wymagają szczególnej uwagi dziecka oraz koncentracji w czasie zabawy.

Na co zwrócić uwagę wybierając klocki?

Na rynku dostępne jest wiele rodzajów klocków, jednak warto sięgnąć po drewniane klocki, które są wykonane z ekologicznych i bezpiecznych dla dzieci materiałów. Są one znacznie bardziej trwałe niż inne dostępne na rynku. Wybierając klocki dla dziecka warto zwrócić uwagę na producenta i wybierać takich, którzy wykonują zabawki właśnie drewniane, co jest potwierdzeniem profesjonalizmu oraz znajomości materiału jakim jest drewno.

Komentarze do wpisu (0)

do góry do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl